Z radością informujemy, że dobiegł końca nasz pierwszy konkurs controllingowy Super Smart Controller, ogłoszony w czasie XIV Zjazdu Użytkowników Systemu Eureca. W całym konkursie cieszą dwie rzeczy. Z jednej strony zaobserwowana wśród klientów duża chęć do zmiany na lepsze – dążenie do poprawy, doskonalenia i szukanie sposobów. Z drugiej strony pewnego rodzaju zaskoczenie, że czasami nie widzimy tego co z naszym systemem robią klienci … dlatego, że świetni controllerzy i świadome zarządy wyciągają z Eureki dodatkowe wartości … po prostu samodzielnie.
Spis treści
Przypomnienie kryteriów oceny
Wyniki Konkursu w kategorii Projekty Optymalizacyjne
Wyniki Konkursu w kategorii Sprytne Triki
Wyniki Konkursu – Wyróżnienia
Co z nagrodami?
Kiedy pojawią się opisy zwycięskich projektów?
Można już zgłaszać zapowiedzi projektów do edycji 2021
Konkurs Super Smart Controller – przypomnienie kryteriów oceny
Tak jak to było zapowiedziane na stronie konkursu komisje oceniały projekty przez pryzmat:
- efektywności biznesowej za co przyznawały 80% punktów i tu patrzyły na takie aspekty jak:
- skok wartości – czy zmiana spowodowała skok wartości dla jej beneficjentów w firmie – coś się zmieniło na korzyść,
- zasięg zmiany – czyli na jak duży obszar firmy oddziałuje zmiana (pracownik, dział, pion, firma) i jakiego poziomu zarządzania dotyczy (pracownicy, management, zarząd),
- mierzalność wyników – czy w opisie projektu podano mierniki liczbowe zmiany,
- oraz tzw. sprytu controllera, za co przyznawały 20% punktów – chodziło o dostrzeganie szans na zmiany, ciekawy pomysł, sprytne wykorzystanie czegoś co już jest lub poradzenie sobie bez czegoś, także pozyskaniu sprzymierzeńców do zmiany wewnątrz firmy.
Komisje przez cały czas swojej pracy oceniały projekty zanonimizowane (z usuniętymi nazwami firm i określeniami charakterystycznymi dla nich). Komisje pracowały w trybie dwuetapowym, gdzie na pierwszym etapie jurorzy oceniali projekty indywidualnie, a na drugim zapoznawali się z ocenami innych jurorów, ocenami zbiorczymi i ostatecznie zatwierdzały wynik konkursu.
Zwycięzcy Konkursu w kategorii Projekty Optymalizacyjne
- 1 Miejsce i Tytuł Super Smart Controller 2020 otrzymała firma – P.P.U. Plastimet Sp. z o.o.
za projekt “Gdzie powstają koszty i przychody” – pod tym linkiem zobaczysz opis projektu, a w nim m.in. o tym jak osiągnięto “2-3 procentowe wzrosty sprzedaży w firmie o obrotach powyżej 100 mln zł – dzięki lepszemu wykorzystaniu danych” - 2 Miejsce i Tytuł Super Smart Controller 2020 otrzymała firma – Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.
za projekty połączone “Baza Produkcyjna jako zintegrowane źródło danych produkcyjnych” i “Wdrożenie Systemu EURECA”.
Pod tym linkiem znajdziesz szerszy opis tego projektu, a w nim m.in. o tym jak “Controlling odciążony z ręcznego zbierania danych i Zarząd dostający do ręki lepsze dane, wypracowali i wdrożyli koncepcję biznesową, która poważnie i na długie lata zmieniła kierunki inwestowania firmy, a dziś przynosi niezwykłe efekty biznesowe”. - 3 Miejsce i Tytuł Super Smart Controller 2020 otrzymała firma Edipresse Polska S.A.
za projekt “Kalkulator projektu prasowego”.
Pod tym linkiem zobaczysz opis projektu, a w nim m.in. o tym “Jak usprawnić budżetowanie w przedsiębiorstwie o charakterze projektowym na przykładzie wydawnictwa Edipresse Polska”
Zwycięzcy Konkursu w kategorii Sprytne Triki
- 1 Miejsce i Tytuł Super Smart Controller 2020 otrzymała firma – P.P.H.U Polipack s.j.
za projekt “Monitorowanie wskaźników dla Zarządu oraz instytucji finansujących projekt strategiczny”. - 2 Miejsce i Tytuł Super Smart Controller 2020 otrzymała firma – Energetyka Cieplna Opolszczyzny S.A.
za projekt “Implementacja analizy kotłowni do systemu Eureca”. - 3 Miejsce i Tytuł Super Smart Controller 2020 otrzymała firma Infinite Sp. z o.o.
za projekt “Konsolidacja wyników oraz wyniki na produktach”.
Wyniki Konkursu – Wyróżnienia
Komisje konkursowe zdecydowały się nie oceniać w edycji 2020 dwóch projektów, których wdrożenia jeszcze się nie zakończyły i nie są znane ich pełne efekty biznesowe. Jednocześnie dostrzegając wielki potencjał obu projektów zarówno w zakresie wartości jak i oddziaływania na całość firmy, komisje postanowiły potraktować oba projekty jako już zgłoszone do edycji 2021 (po zakończeniu wdrożenia i uzupełnieniu opisu o aktualne efekty biznesowe) i przyznać im wyróżnienia:
- Wyróżnienie za szalenie rokujący projekt controllingowy “Optymalizacja procesu wyliczania rentowności usług” i firmy PZU Centrum Operacji S.A.
- Wyróżnienie za ogromny potencjał drzemiący w projekcie “Optymalizacja wyników finansowych operacji dzięki systemom IT” i firmy Sulimar Sp. z o.o.
Co z nagrodami?
Nagrody rzeczowe takie jak statuetki, dyplomy i książka wyjechały wczoraj do zwycięzców na adresy firmowe, co oznacza że z laureatami dziś powinni skontaktować się kurierzy. Wszystko wskazuje na to, że prenumeraty elektroniczne “Controlling i Zarządzanie” także dotrą do laureatów jeszcze dziś. Oprócz tego z każdym z laureatów konkursu będziemy kontaktować się bezpośrednio w spawie pozostałych elementów nagrody jakimi są: listy gratulacyjne do zarządów ich firm, referencje w mediach społecznościowych czy publikacje w mediach branżowych.
Kiedy pojawią się opisy zwycięskich projektów?
Liczymy, że niebawem. Piszemy, że liczymy ponieważ nie zależy to tylko od nas. Obiecaliśmy wszystkim uczestnikom konkursu, że szczegóły zgłoszonych projektów nie wyjdą poza komisje konkursowe bez ich zgody i tak też się stanie. Liczymy więc na to, że nasi laureaci chętnie pochwalą się w controllingowym światku swoimi projektami i w niedługim czasie opublikujemy ich opisy.
Można już zgłaszać zapowiedzi projektów do edycji 2021
Już teraz na naszej stronie konkursowej można zgłaszać zapowiedzi projektów do edycji konkursu 2021. Zapowiedzi oznaczają, że wystarczy podanie tematu projektu i kilku zdań opisu. Na zgłoszonych czeka pomoc konsultingowa z naszej strony w dopieszczeniu projektu. Pokaż co chcesz zrobić ze swoim controllingiem w tym roku – a my coś doradzimy i podpowiemy 🙂