Pomagamy ludziom robić świetny controlling

Pomagamy ludziom
robić świetny controlling

Zapewniając profesjonalny system do controllingu dostępny w elastycznej ofercie, doświadczonych ludzi i wieloletnie know-how.

Świetny Controlling = Narzędzia x Koncepcje x Ludzie

Wśród controllerów i finansistów należących do ICV nie ma wątpliwości, że każda firma potrzebuje controllingu. Czy jednak tak samo myślą menedżerowie w przedsiębiorstwach? Aby controlling wnosił wartość do organizacji, powinien brać pod uwagę trzy elementy:

  1. Profesjonalne narzędzia, obsługujące kluczowe procesy controllingowe czyli planowanie i budżetowanie, analizy i raportowanie zarządcze, kalkulacje kosztów.
  2. Odpowiednie koncepcje, dopasowane do dojrzałości przedsiębiorstwa, modelu biznesowego i kultury organizacyjnej.
  3. Akceptację i zaangażowanie ludzi, których controlling ma wspierać i świadczyć partnerstwo biznesowe.
Świetny Controlling to stan firmy

Świetny Controlling – to stan, w którym precyzyjne, pewne co do wartości i kompletne informacje zarządcze, dostępne są na czas dla każdego szczebla zarządzania. Dzięki czemu, każdy decydent w firmie, poczynając od szeregowego pracownika po zarząd … widzi więcej, rozumie lepiej i decyduje efektywniej.

Świetny Controlling to stan umysłu menedżera

Świetny Controlling – to także stan umysłu, w którym wychodzisz z ważnego spotkania, uśmiechasz się do siebie i czujesz, że przed chwilą zapadły bardzo dobre decyzje … a Ty wiesz, że one są dobre m.in. dlatego, że kiedyś podjęliście trud mierzenia różnych zjawisk, a dziś dzięki tym informacjom decydujecie lepiej. Świetny Controlling to pokój serca w czasie podejmowania decyzji i radość w czasie patrzenia na ich efekty.

I – Świetny system controllingowy

Bardzo często, osoby zaangażowane i przedsiębiorcze, ale np. niewyposażone w system controllingowy, potrafią przez długi czas wykonywać swoje zadania, radząc sobie przy pomocy “tego, co mają pod ręką” – w naszej branży np. przy pomocy raportów cząstkowych z systemów ERP i arkuszy Excel. My mamy jednak mnóstwo dowodów na to, że taki model pracy po prostu nie wytrzymuje presji zmian gospodarczych – coraz większej ilości danych, większych potrzeb informacyjnych czy potrzeby coraz bardziej precyzyjnych kalkulacji i analiz. Poniżej zobaczysz cechy świetnego systemu do controllingu.

1. Dedykowany

Controlling łączy dane z różnych źródeł i zamienia je w informacje zarządcze

Wszystkie systemy IT funkcjonujące w firmie dedykowane są konkretnym dziedzinom i zlokalizowane w konkretnych obszarach firmy, np. system FK przeznaczony do ewidencji transakcji księgowych funkcjonuje w dziale księgowości.

Tymczasem system controllingowy nie ma swojego obszaru w firmie. Zazwyczaj jest zlokalizowany blisko zarządu. Zagląda do innych systemów lub plików, takich jak Excel, wyciąga z nich surowe dane, łączy je ze sobą i przetwarza w odkrywcze informacje zarządcze – zobacz schemat →

Jest to jego kluczowe zadanie. Każdy jego najdrobniejszy element został stworzony właśnie po to, żeby wspierać zarządzanie firmą i żaden system klasy ERP czy Excel nie dorówna mu w tej specjalizacji.

2. Sprawdzony w boju

Świetny system controllingowy wielokrotnie sprawdzony w boju

Za nami ponad 200 wdrożeń systemu EURECA w firmach średnich, dużych i grupach kapitałowych.

Wdrażaliśmy niemal każdej branży – w firmach dystrybucyjnych i usługowych, produkcyjnych i budowlanych, firmach użyteczności publicznej, transportowych, spedycyjnych i logistycznych, szpitalach czy uczelniach wyższych.

Dziś, po blisko 20 latach wdrażania i dostosowywania się do różnych specyfik poszczególnych klientów, możemy zaryzykować i powiedzieć “w ciemno”, że na każde wyzwanie controllingowe, z jakim do nas przyjdziesz, powiemy – tak, już to kiedyś robiliśmy.

3. Wysoce elastyczny

Świetny system controllingowy o budowie modułowej i wysokiej elastyczności

EURECA dzięki budowie modułowej jest systemem wysoce elastycznym i przygotowanym do sprawnego tworzenia unikatowych konfiguracji – ściśle dopasowanych do specyfik i wymagań każdego klienta.

W połączeniu z elastycznością wypracowanych przez lata modeli wdrożeniowych, metod zasilania, elastyczności w doborze narzędzi Business Intelligence, a także metod finansowania i opieki nad klientami – EURECA staje się rozwiązaniem możliwym do wdrożenia niemal w każdej sytuacji – bez gwałtownego nadwyrężania budżetu.

Pozwala ona na wdrożenie małymi krokami, a także wdrożenie “bez czekania na cokolwiek” jak np. na zmianę lub wdrożenie systemu ERP – o tym dlaczego tak jest, dowiesz się tutaj.

Więcej na temat elastyczności systemu i naszej oferty – znajdziesz na tej stronie.

4. Doceniany przez klientów

Jako że system controllingowy nie obsługuje samodzielnie żadnego konkretnego obszaru firmy, przez pewną część menedżerów uważany jest za zbędny.

Tymczasem dobrze zaprojektowany i wdrożony stał się dla wielu naszych klientów nieocenionym narzędziem zarządczym – precyzyjnym GPS-em biznesu, czujnikiem parkowania w ulewną ciemną noc i kompasem na morzu.

Mądrze wykorzystywany staje się rozwiązaniem, które każdego miesiąca pozwala sprzedawać ciut lepiej i wydawać ciut rozsądniej. Poniżej zobaczysz też opisy innych świetnych wdrożeń controllingu.

5. Świetnie zintegrowany z Excelem

Wstążka narzędziowa EUREKI w arkuszach Excela

EURECA jest systemem stworzonym w technologii Microsoft .NET Framework, korzysta z komponentów Microsoft Business Intelligence i baz danych Microsoft SQL, a my przez lata utrzymujemy najwyższe możliwe kompetencje i certyfikaty Microsoft.

Dzięki temu świetnie znamy środowisko Excela i integrujemy z nim nasz system EURECA.

Użytkownicy Excela zintegrowanego z systemem EURECA widzą w swoich arkuszach dedykowaną wstążkę narzędziową pozwalającą im na błyskawiczną wymianę danych między arkuszem a systemem →

6. Stworzony do przetwarzania dużych zbiorów

Świetny system controllingowy do przetwarzania dużych zbiorów danych

Dziś, kiedy danych wciąż przybywa, niemal każdy obszar firmy jest zinformatyzowany, a jednocześnie każdy z nich gromadzi dane na swój sposób. Ich efektywne zestawianie i transformacja w przydatne informacje zarządcze bez dedykowanego systemu controllingowego staje się bardzo trudna i podatna na błędy. – tu zobaczysz więcej o mankamentach Excela.

System controllingowy EURECA to:

  • automatyzacja zasileń z systemów dziedzinowych,
  • pewność danych dzięki dedykowanej hurtowni danych,
  • szybkość obliczeniowa dzięki pracy na danych uporządkowanych w kostkach.

II – Świetne koncepcje controllingowe dopasowane do przedsiębiorstw

Mimo że chwalimy się tworzeniem świetnych koncepcji controllingowych w przedsiębiorstwie, ani na chwilę nie zapominamy o tym, że te najlepsze powstają zawsze w silnej interakcji z klientem – w dialogu, gdzieś między idealistycznymi pomysłami, wzajemnymi doświadczeniami klientów i konsultantów oraz aktualnymi ograniczeniami. Koncepcje tworzą zespoły kliencko-konsultanckie i jak dotąd jest to najlepszą receptą na sukces wdrożenia controllingu w firmie.

Przykłady świetnych koncepcji controllingowych wdrożonych w życie

Przez lata naszej działalności wdrożyliśmy wiele koncepcji controllingowych w firmach ze zróżnicowanych branż – poniżej prezentujemy zestawienie ciekawszych przykładów.

Przykłady wdrożeń zgłoszone w ramach konkursu Super Smart Controller:

  1. O 2-3% wzrost sprzedaży, w firmie o obrotach powyżej 100 mln zł, wygenerowanych tylko dzięki lepszemu wykorzystaniu danych – czytaj więcej
  2. O tym, jak management z controllingiem wypracowali i wdrożyli świetną koncepcję biznesową, która na długie lata zmieniła kierunki inwestowania firmy, a dziś przynosi niezwykłe efekty biznesowe – zobacz opis wdrożenia
  3. Metoda ABC na przykładzie, czyli o wdrożeniu rachunku kosztów działań z wykorzystaniem systemu EURECA – tu więcej szczegółów
  4. O konsolidacji wyników oraz raportowanie wyników na produktach – tu pełny opis oraz infografika z porównaniem controllingu prowadzonego w arkuszach Excel do controllingu w systemie bazodanowym.

Wdrożenia w innych, bardzo różnorodnych firmach:

    1. TOYOTA Motor Manufacturing Poland – przykład budżetowania w przedsiębiorstwie,
    2. TVN – przykład budżetowania i raportowania,
    3. Canal+ – przykład wdrożenia budżetowania,
    4. DROBEX – controllingu, kalkulacji kosztów i obliczania rentowności,
    5. GRUPA INCO – przykład analityki, kontroli kosztów i budżetowania w produkcji zróżnicowanej,
    6. HUF POLSKA – producent podzespołów dla BMW, Ford, GM, Audi, Porsche, KIA, Hyundai – przykład wdrożenia controllingu w firmie produkcyjnej,
    7. JANTOŃ – jeden z największych producentów w branży winiarskiej w Polsce – przykład kalkulacji kosztów i śledzenie jednostkowych kosztów produkcji,
    8. MGGP – wykonawca złożonych projektów z zakresu inżynierii, architektury i geoinformacji – przykład budżetowania ze szczególnym uwzględnieniem projektów i inwestycji,
    9. MEC KOSZALIN – wytwarzanie, przesył i dystrybucji ciepła – przykład controllingu i budżetowania,
    10. MPWiK Wrocław – dostawca usług wodociągowo-kanalizacyjnych – przykład controllingowej innowacji,
    11. OSADKOWSKI – liderów krajowego rynku rolnego – przykład analizy finansowej i budżetowania w przedsiębiorstwie,
    12. SAUR NEPTUN GDAŃSK – dostawca usług wodociągowo-kanalizacyjnych – przykład budżetowania i analiz ze szczególnym uwzględnieniem precyzyjnej analizy kosztów,
    13. START PEOPLE POLSKA – część holenderskiej grupy świadczącej usługi HR i leasing pracowniczy – przykład wdrożenia controllingu w firmie usługowej.
    14. LS AIRPORT SERVICES – największa w Polsce firma zajmująca się obsługą naziemną samolotów pasażerskich, prywatnych, wojskowych i rządowych – przykład controllingu zarządczego w dużej firmie.
Świetny controlling - Infografika ICV

III – Świetni i doświadczeni ludzie w controllingu

Aby dostarczać klientom najwyższą możliwą wartość, wyraźnie odczuwalną po wdrożeniu i przez kolejne lata współpracy, staramy się dbać także o rozwój pracowników naszych klientów. Przez nasze webinaria, szkolenia i inne akcje skierowane do controllerów oraz kadry managerskiej wspieramy ich w rozwoju zawodowym.

Systemy i koncepcje wciąż jeszcze potrzebują ludzi 🙂

Systemy…

choćby najdoskonalsze na świecie, wciąż jeszcze (uważamy na AI) pozostaje tylko narzędziem w ręku człowieka.

Koncepcje…

choćby najbardziej błyskotliwe, bez człowieka, który w nie uwierzy i wdroży, pozostaną jedynie martwymi ideami.

Ludzie…

choćby najzdolniejsi, przy rosnącym zapotrzebowaniu na szybkie informacje zarządcze, ale pozbawieni narzędzi IT, okażą się zbyt wolni.

Pomoc cykliczna skierowana do wszystkich klientów

Jedną z metod rozwoju pracowników klientów jest organizacja poniższych wydarzeń i akcji adresowanych w dużej mierze wyłącznie dla nich:

  • Webinaria – zarówno dla Controllerów, CFO jak i menadżerów.
  • Onboard’ing – czyli bezpłatne szkolenia wprowadzające do systemu EURECA adresowane dla nowych pracowników naszych klientów, dzięki którym nowi pracownicy mogą uczyć się do swoich kolegów i od naszych konsultantów.
  • Zjazdy klientów – organizowane corocznie (tu kilka przykładów z 2023, 2022, 2021) gdzie przez dwa dni dzielimy z naszymi klientami najlepszymi praktykami w zakresie controllingu oraz wykorzystania systemu EURECA.
  • Dni Otwartych Konsultacji – gdzie każdy, od controllera do prezesa, może porozmawiać z naszymi najbardziej doświadczonymi konsultantami – tu z 2022 roku.
  • Akcje sampling’owe – np. “Maj z Pulpitami“, gdzie pracownicy naszych klientów mogli bezpłatnie (za ok. 1 zł) testować przez 3 miesiące rozwiązania Pulpitów menedżerskich i korzystać z naszego doradztwa w tym zakresie.

Pomoc w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów

Inną formą wspierania rozwoju pracowników controllingowych naszych klientów jest realizacja dla nich i z nimi projektów takich jak te poniżej:

Rozwój indywidualny controllerów:

  • Określenie misji controllera i kierunku rozwoju indywidualnego
  • Rozwój unikalnych kompetencji niezbędnych w nowoczesnym controllingu (narzędzia, biznes, ludzie, efektywność, przywództwo)

Budowa i rozwój zespołów controllingu:

  • Określenie celu istnienia controllingu
  • Audyt zaawansowania controllingu
  • Ocena kompetencji kandydatów do zespołu controllingu/ osób w zespole
  • Budowa koncepcji zespołu (profil kompetencyjny zespołu i poszczególnych osób)
  • Plan rozwoju (zespół, osoby)
  • Warsztaty z controllingu, biznesu, budowy efektywności w organizacji, zaangażowania pracowników
  • Wsparcie w realizacji celów (mentoring i coaching)

Zrób śmiały krok i …

umów się na rozmowę

Jeśli czujesz, że dobrze byłoby
coś zmienić w działaniach
controllingowych Twojej firmy,
umów się na niezobowiązującą
rozmowę.




    Nowa baza wiedzy controllingowej

    Zobacz też inne ciekawe zasoby

    Od wielu lat zapewniamy:

    • dostęp do naszej Baza Wiedzy Controllingowej zawierającej filmy i artykuły na temat controllingu, budżetowania czy wykorzystania Excela,
    • dostęp do naszego Bloga O Controllingu zawierającego unikatowe materiały eksperckie, sprawozdania z nietuzinkowych wdrożeń czy informacje o wydarzeniach ze świata controllingu,
    • a jeśli chcesz wiedzieć o naszych przyszłych webinariach, konferencjach lub szkoleniach  – obserwuj nasze profile – LinkedIN lub FaceBook