Budżetowanie w firmie
Budżetowanie w firmie to proces wyjątkowo ważny dla sprawnej organizacji finansowej przedsiębiorstwa. Działania podejmowane pod tym kątem ułatwiają monitorowanie kosztów i przychodów, przez co efektywnie wspierają podejmowanie istotnych decyzji biznesowych czy inwestycyjnych. Aby jednak budżetowanie było skuteczne i efektywne, powinno być przeprowadzone z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi informatycznych.
Spis treści:
Na czym się opiera proces?
Najważniejsze cele i założenia
Zakres zastosowań
Jak wygląda proces?
Właściwe opracowanie budżetu
Odpowiedni model budżetowy
Efektywne zarządzanie budżetem
Na czym opiera się budżetowanie w firmie?
Budżetowanie w firmie wspiera wszystkie etapy związane z przygotowaniem budżetu, zatwierdzaniem go, a w późniejszym czasie także jego rewizjami. Proces ten jest elementem controllingu, który stanowi główny obszar działalności specjalistów naszej firmy Controlling Systems. Dostarczamy funkcjonalny i zaawansowany system informacji zarządczej, poprawiający efektywność operacyjną w całym przedsiębiorstwie. Działania związane z kształtowaniem budżetu i jego kontrolowaniem są niezbędne z wielu przyczyn. Z jednej strony pomagają w planowaniu różnych czynności, a z drugiej ułatwiają prognozowanie wyników – np. poprzez analizy popytu, trendów i innych danych.
Najważniejsze cele i założenia
Z planowaniem budżetu wiąże się bardziej skuteczne opracowywanie planów strategicznych, które mogą bazować na zweryfikowanych parametrach. Proces ten jest nieoceniony przy ustalaniu kluczowych priorytetów w ramach dostępnych środków, a także pod kątem wdrażania działań dostosowanych do tych zasobów. Budżetowanie podnosi poziom kontroli nad firmowymi wydatkami, dzięki czemu pomaga w ich monitorowaniu. Istotną kwestią jest duża precyzja skuteczności podejmowanych operacji, dzięki której można łatwiej identyfikować wszelkie odchylenia finansowe. Planowanie budżetu pozwala na wprowadzanie niezbędnych korekt, które w konsekwencji poprawią finalne wyniki. Proces ten poprawia też efektywność zarządzania kosztami i przychodami, w tym również w oparciu o marże czy analizy rentowności. Budżetowanie jest ponadto przydatne na etapie inwestowania w działania marketingowe i promocyjne.
Zakres zastosowań
Menadżerowie i inni pracownicy mogą dzięki budżetowaniu pozyskać dane, które zapewniają klarowny wgląd w stopień realizacji zadań w wybranym czasie. Informacje te pomagają również w skutecznym zarządzaniu finansami firmowymi. Pracownicy mogą lepiej koordynować swoje działania, ponieważ wszystkie dane są uwzględniane w ramach spójnego i odpowiednio przygotowanego budżetu. Procesy planistyczne spełniają ponadto funkcje motywacyjne. Kwestia ta jest kluczowa dla pracowników zajmujących się opracowaniem budżetu, a także odpowiedzialnych za ustalenie zakresu działań możliwych do wykonania. Budżetowanie ma znaczenie także ze względów kontrolnych. Na jego podstawie można bardziej precyzyjnie ocenić stopień realizacji założonych zadań, obejmując przy tym weryfikację wstępną czy bieżącą oraz weryfikację wyników. Umiejętne podejście do planowania zapewnia też łatwiejszą identyfikację wszelkich odstępstw od ustalonego planu.
Jak wygląda efektywne budżetowanie w firmie?
Budżetowanie w firmie jest procesem wieloetapowym, który wymaga starannego zaplanowania pewnych wstępnych założeń. Ocena uzyskanych wyników zawsze odbywa się w oparciu o opracowany wcześniej plan, dlatego kluczowe znaczenie ma określenie właściwych celów budżetowych. W większości przedsiębiorstw, niezbędne jest dopasowanie odpowiednich narzędzi do przygotowania budżetu, weryfikacji poziomu jego wykonalności oraz wprowadzenia różnych poprawek.
Właściwe opracowanie budżetu
Pierwsza faza budżetowania skupia się na doborze metod, które umożliwią spełnienie ustalonych założeń strategicznych. Przedsiębiorcy muszą przy tym skupić się na różnych analizach scenariuszy, odnoszących się do konkretnych prognoz miesięcznych i kwartalnych w całościowym planowaniu rocznym. Operacje podejmowane pod tym kątem mają duży wpływ na finalne wyniki finansowe firmy. Narzędziem wyjątkowo pomocnym na tym etapie jest nasz autorski system do controllingu, czyli EURECA. Oprogramowanie to umożliwia efektywne zarządzanie wieloma wariantami planistycznymi, dzięki czemu pozwala na tworzenie kilku wersji budżetu. Do jego przydatnych funkcjonalności należą wielowymiarowe analizy czy opcja dodawania komentarzy. Za pomocą naszego systemu możesz zbudować niemal dowolny model budżetowy, zgodny z obraną strategią finansową oraz wymaganiami zarządczymi. EURECA to oprogramowanie o modułowej budowie, co podnosi jego elastyczność i sprzyja kreowaniu całkowicie unikalnych konfiguracji.
Odpowiedni model budżetowy
Za pomocą systemu EURECA możesz planować budżet w wielu ujęciach, definiując jego strukturę w kontekście wielookresowym, wielomiarowym czy wielowymiarowym. Za jego pomocą da się łatwo przydzielać dostęp do wybranych zakresów innym pracownikom, a także zapisywać dane w bazie i je odczytywać. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość generowania indywidualnych arkuszy kalkulacyjnych. Narzędzie zapewnia dzięki temu szybkie śledzenie bieżącego wykonania budżetu z poziomu przeglądarki czy programu Microsoft Excel. EURECA zapewnia też bezpośrednią obserwację postępów prac nad budżetem, w czym pomaga intuicyjny system statusów. Oprogramowanie dysponuje też praktycznymi funkcjami symulacyjnymi. Za jego pomocą możesz nawet dokonać błyskawiczne rewizji budżetu, aby wprowadzić niezbędne zmiany w założonym okresie – np. w oparciu o dynamiczne warunki rynkowe czy prognozowane wydatki i przychody. Korzyści zapewniane przez nasze rozwiązania możesz sprawdzić na stronie internetowej Controlling Systems. EURECA jest narzędziem idealnie spełniającym potrzeby średnich i dużych firm, a także grup kapitałowych. System ten świetnie sprawdza się w wielu branżach, w tym produkcyjnej, logistycznej, dystrybucyjnej, transportowej czy usługowej. Z naszego narzędzia IT korzystają też uczelnie wyższe i podmioty użyteczności publicznej.
Efektywne zarządzanie budżetem
Oprogramowanie EURECA pozwala na wyjątkowo efektywną prezentację wszystkich danych związanych z budżetem, dotyczących m.in. planowania, realizacji, odchyleń okresowych i narastających czy innych parametrów. Za pomocą tego systemu możesz szybko zweryfikować dynamikę i cele wykonania budżetu w ujęciu rocznym czy okresowym. Informacje te znajdują następnie zastosowanie w analizach i raportach, co pomaga w tworzeniu rewizji budżetowych. System informatyczny naszej firmy Controlling Systems można również bezpośrednio zintegrować z modelem planistycznym, co dodatkowo zwiększa jego możliwości operacyjne. Nasze oprogramowanie pomaga w realizacji planów z uwzględnieniem zarówno budżetu całościowego, jak i budżetów cząstkowych. W razie jakichkolwiek dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, a także sprawdzenia aktualnej oferty w zakresie controllingu.