Controlling finansowy
Controlling finansowy skupia się na różnych zadaniach w zakresie zarządzania finansami firmy. W znacznej mierze dotyczy kwestii dotyczących budżetu, włącznie z jego planowaniem, zatwierdzaniem i kontrolowaniem. W ramach tego procesu można obiektywnie ocenić koszty i przychody przedsiębiorstwa, co ma kluczowe znaczenie dla podejmowania strategicznych decyzji. Controlling w znacznym stopniu usprawnia funkcjonowanie firm z wielu branż.
Spis treści:
Czego dotyczy?
Wszechstronne zastosowanie
Najważniejsze funkcje
Na czym polega?
Efektywne zarządzanie budżetem
Kompleksowe budżetowanie
Szczegółowe analizy i rozbudowane raporty
Czego dotyczy controlling finansowy?
Dziś o sprawnym controllingu finansowym, przy tak dużej ilości danych, nie może być mowy bez automatyzacji w zakresie gromadzenia i przetwarzania informacji, które są podstawą do efektywnego raportowanie i analiz. Z kolei automatyzacja ta stanowi ważny obszar działalności naszej firmy Controlling Systems, gdzie zajmujemy się wdrażaniem nowoczesnego systemu informatycznego na potrzeby różnych podmiotów. Zarządzanie controllingowe finansami przedsiębiorstwa to proces, który ma na celu wspieranie kierownictwa w podejmowaniu decyzji opartych na rzetelnych analizach finansowych i planowaniu, dzięki czemu minimalizuje ryzyko finansowe. Narzędzie tego typu może być bardzo uniwersalne, przez co efektywnie wspiera obszary związane z kontrolowaniem finansów. Kluczowe znaczenie ma pod tym względem chociażby planowanie i prognozowanie różnych procesów. W Controlling Systems możemy dostarczyć rozwiązanie IT, które jest idealnie dopasowane pod względem metody wdrożenia, ceny czy funkcjonalności do specjalistycznych potrzeb każdego przedsiębiorstwa.
Wszechstronne zastosowanie
Controlling jest bardzo pomocny przy zarządzaniu finansami i wdrażaniu konkretnych planów strategicznych, które muszą bazować na obiektywnych i potwierdzonych informacjach. Na podstawie zweryfikowanych danych możemy bowiem ustalić najważniejsze priorytety, a następnie realizować działania z uwzględnieniem zasobów finansowych. W controllingu istotne znaczenie ma też monitorowanie wydatków przedsiębiorstwa. Wyniki uzyskiwane obecnie przez firmę możemy zestawić z jej planami docelowymi, aby sprawnie ocenić skuteczność wdrażanych działań. Na tej podstawie da się też rozpoznać potencjalne odchylenia od budżetu – czyli wszelkie analizy i raporty „plan vs wykonanie”. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, możliwe jest wprowadzenie niezbędnych korekt celem poprawy rezultatów. Controlling jest kluczowy dla prawidłowego zarządzania kosztami i przychodami, np. w oparciu o analizy rentowności. Zorientowany jest na osiąganie celów długoterminowych, takich jak rentowność czy stabilność finansowa.
Najważniejsze funkcje
Nowoczesny system controllingowy zapewnia wgląd w wartościowe informacje, z których mogą korzystać menedżerowie oraz inni pracownicy. Narzędzie to dostarcza informacji, które dotyczą chociażby stopnia realizacji konkretnych zadań w wybranym przedziale czasowym. Controlling pod tym kątem ma istotne znaczenie dla sprawnego zarządzania dostępnymi środkami, ponieważ koordynuje znaczną część działań. Operacje realizowane w ramach firmy są ujmowane w jednolitym, spójnym budżecie. Na uwagę zasługuje również aspekt motywacyjny, szczególnie dla pracowników planujących budżety. Controlling spełnia ponadto funkcje nadzorcze, umożliwiając sprawną weryfikację stopnia realizacji wybranych operacji. Budżet może być poddany kontroli wstępnej, bieżącej oraz wynikowej, co pomaga w identyfikowaniu wszelkich nieścisłości względem ustalonego planu. Dzięki zarządzaniu ryzykiem finansowym, minimalizuje zagrożenia związane z płynnością, zadłużeniem czy zmianami kursów walutowych.
Na czym polega controlling finansowy w przedsiębiorstwie?
Controlling finansowy w przedsiębiorstwie odbywa się tak naprawdę w wielu fazach, przez co wymaga bardzo dokładnego przygotowania. Wykorzystuje narzędzia, takie jak budżetowanie, analiza wskaźnikowa, sprawozdania finansowe czy prognozy finansowe. Kiedy budżet jest już ustalony i zatwierdzony, odbywa się etap jego wykonania oraz kontroli. Tak zaplanowany proces stanowi optymalną podstawę do oceny wyników uzyskiwanych przez dany podmiot, który powinien mieć jasno określone cele. Nie bez znaczenia pozostaje dobór odpowiednich metod i środków, pozwalających na przygotowanie akceptowalnego budżetu, wprowadzanie koniecznych poprawek oraz kontrolowanie realizacji wszystkich założeń.
Efektywne zarządzanie budżetem
Controlling powinien zawsze odpowiadać wytycznym całej strategii. W wielu firmach istotne są dokładne analizy wielu scenariuszy, które potencjalnie mogą zaistnieć w odniesieniu do wybranych prognoz miesięcznych i kwartalnych w planowaniu rocznym. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ wywierany przez wdrażane operacje na finalne wyniki finansowe podmiotu. W Controlling Systems dbamy o dostarczenie narzędzi, które w znacznym stopniu ułatwiają zarządzanie różnymi wariantami planistycznymi. Nasze autorskie oprogramowanie EURECA to wyjątkowo zaawansowany system do sprawnej realizacji różnych procesów controllingowych. Jego zastosowanie pozwala na przygotowanie wielu wersji budżetu, a także zamieszczanie komentarzy oraz ich udostępnianie w ramach analiz wielowymiarowych. Model budżetowy może być praktycznie dowolny, co pomaga w spełnieniu wymagań obecnej strategii finansowej. EURECA to narzędzie o budowie modułowej. System jest dzięki temu bardzo elastyczny, przez co pozwala na opracowanie unikalnej konfiguracji i dostosowanie jej do ścisłych potrzeb przedsiębiorstwa.
Kompleksowe budżetowanie
Oprogramowanie EURECA pozwala na realizację budżetowania w licznych zakresach, takich jak ujęcie wielowymiarowe, wielomiarowe czy też wielookresowe. W pierwszym z nich uwzględniane są czynniki dotyczące kosztów i sprzedaży. Drugi umożliwia jednoczesną obserwację i planowanie licznych miar dla pojedynczych parametrów, np. ilości, wartości czy ceny jednostkowej. Trzeci zakres nie jest ograniczony dla rocznego okresu księgowego, dzięki czemu pozwala na obsługę budżetów zaplanowanych na inne przedziały czasowe – w tym wdrażanych nawet przez kilkadziesiąt miesięcy np. projekty inwestycyjne. Rozwiązania informatyczne opracowane przez naszych specjalistów zapewniają również wiele innych korzyści dla controllerów, menedżerów, zarządu czy działu IT i działu finansowego. Nasz system EURECA do tej pory doskonale sprawdził się w wielu przedsiębiorstwach o zróżnicowanym zakresie działalności, włącznie z grupami kapitałowymi. Narzędzie to jest pomocne w kontrolowaniu finansów na potrzeby licznych branż, w tym produkcyjnej, usługowej, dystrybucyjnej, logistycznej, budowlanej, spedycyjnej czy transportowej. System jest bardzo pomocny również dla uczelni wyższych czy podmiotów użyteczności publicznej.
Szczegółowe analizy i rozbudowane raporty
Dane w systemie controllingowym EURECA mogą być prezentowane na różne sposoby. Oprócz informacji dotyczących planowania, realizacji czy narastających i okresowych odchyleń, narzędzie to zapewnia też wgląd w szereg innych parametrów. Za jego pomocą da się prezentować dokładne cele budżetowe i stopień ich wykonalności, a także dynamikę realizacji w ujęciu okresowym oraz rocznym. Dane te są następnie wykorzystywane w ramach analiz i raportów, co dodatkowo podnosi efektywność wszelkich rewizji budżetowych. Model planistyczny może być skutecznie zintegrowany z modelem budżetowym, dzięki czemu cały system EURECA będzie sprawnie wspierał działania planistyczne z uwzględnieniem budżetu całościowego i cząstkowego. Za pomocą naszego oprogramowania zyskujesz też dostęp do sprawozdań i wskaźników. Zachęcamy do kontaktu i zadawania pytań ekspertom Controlling Systems. Zapraszamy też do zapoznania się z aktualną ofertą naszej firmy.