Controlling produkcyjny
Controlling produkcyjny to jeden z kluczowych elementów controllingu w przedsiębiorstwie. Proces ten bazuje na wykorzystaniu różnych czynników, które są istotne dla sprawnego planowania, kontrolowania i realizowania procesów związanych z produkcją. Jego głównym celem jest osiąganie założonych rezultatów, bezpośrednio uzależnionych od specyfiki działalności danego podmiotu. Controlling w tych obszarach najlepiej przeprowadzić przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi.
Spis treści:
Zastosowanie
Główne cele i zadania
Kluczowe elementy
Przed jakimi problemami chroni to rozwiązanie?
Niwelowanie wąskiego gardła
Korzyści
Zaawansowane funkcjonalności
Możliwości wykorzystania
Jakie zastosowanie ma controlling produkcyjny?
Controlling produkcyjny to jeden z obszarów działalności naszej firmy Controlling Systems, gdzie udzielamy wsparcia na każdym etapie jego wdrożenia. Dbamy o opracowanie odpowiedniej koncepcji, dostarczenie niezbędnych narzędzi, organizację szkoleń oraz sprawowanie nadzoru nad eksploatacją systemu. Controlling w takiej formie jest niezbędny w firmach produkcyjnych, którym zależy na efektywnym zwiększaniu produktywności poprzez planowanie i kontrolę.
Główne cele i zadania
Produkcja jest procesem wymagającym bardzo dokładnego przygotowania, włącznie z określeniem długości procesów czy kontrolą kosztów stałych. Nie bez znaczenia pozostaje wyznaczenie poziomu zaangażowania kapitałowego, a tym samym umiejętne wykorzystanie dostępnych środków. Controlling w takiej formie ma duże znaczenie pod względem finansowym. Z jednej strony pozwala na maksymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych przedsiębiorstwa, a z drugiej sprzyja utrzymywaniu marż na optymalnym poziomie. Nie bez znaczenia pozostają kwestie ilościowe i jakościowe, powiązane chociażby ze stosowaniem się do obowiązujących norm czy ograniczeniem odpadów. Profesjonalny controlling może pomóc w skróceniu czasu dostaw i usprawnieniu ich przebiegu, a także ułatwić dostosowanie się do zmian panujących na rynku. Istotną kwestią jest ponadto zapewnienie optymalnych warunków i bezpieczeństwa pracownikom zajmującym się produkcją.
Kluczowe elementy
Proces produkcji wymaga wcześniejszego ustalenia wielu elementów, takich jak specyfika wytwarzanych produktów oraz ich ilość. Nie bez znaczenia pozostaje określenie właściwego planu technicznego. Na jego podstawie można sprawdzić, w jakim stopniu osiągalne są przewidziane zapasy gotowych produktów w magazynach czy sama wielkość sprzedaży. Obydwa te czynniki, związane z planowaniem produkcji, są bardzo istotne. Aby efektywnie je wykorzystać, należy uwzględnić kilka kwestii. Znaczenie ma zarówno rodzaj wytwarzanego produktu, jak i technologia niezbędna do jego wytworzenia. Istotnym parametrem jest posiadany majątek produkcyjny, który musi zapewniać możliwość realizacji założonego celu produkcyjnego. Do tego należy uwzględnić kwalifikacje i zdolności pracowników, program produkcji, zdolności produkcyjne czy plan kosztów produkcji. Nie bez znaczenia pozostaje też sprawna organizacja dostaw materiałów i surowców oraz odbioru wytworzonych produktów.
Przed jakimi problemami chroni controlling produkcyjny?
Controlling produkcyjny może zabezpieczyć przed niedoborami wielu kluczowych czynników, związanych z kadrą pracowniczą czy niezbędnymi technologiami. Brak odpowiednich procesów kontrolnych nierzadko ogranicza wielkość produkcji, a także spowalnia wiele czynności realizowanych na powiązanych ze sobą stanowiskach. W skrajnych przypadkach niedostateczny controlling może nawet doprowadzić do całkowitego zahamowania produkcji.
Niwelowanie wąskiego gardła
Skuteczny controlling może wyeliminować problem tzw. wąskiego gardła. Termin ten odnosi się do różnych elementów związanych z produkcją, które cechują się najniższą sprawnością oraz ograniczają potencjał całego procesu. Wąskie gardło może negatywnie wpływać na efektywny przepływ towarów i materiałów, a tym samym znacząco zmniejszać wydajność systemu produkcyjnego. W wielu przypadkach ma to związek z niewłaściwym harmonogramem pracy. Wąskie gardło w produkcji bardzo często powoduje problemy z prawidłowym funkcjonowaniem przedsiębiorstwa na rynku, a nawet prowadzi do wytwarzania produktów gorszej jakości. Zasoby tego typu mogą praktycznie uniemożliwiać nadrobienie opóźnionych lub zaległych zleceń produkcyjnych. Aby zniwelować takie ryzyko, warto rozejrzeć się za odpowiednim systemem controllingu. Jednym z takich rozwiązań jest nasze autorskie narzędzie EURECA.
Jakie korzyści zapewnia skuteczny controlling produkcyjny?
Controlling produkcyjny z wykorzystaniem oprogramowania EURECA może przynieść wiele korzyści. Przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją stają przed wieloma wyzwaniami, takimi jak wzrost konkurencyjności, globalizacja i rosnące wymagania klientów. Producenci muszą zatem dbać o szybki dostęp do niezbędnych danych, a także możliwość błyskawicznego przetwarzania informacji udostępnianych wewnątrz organizacji. Działania te mają na celu lepsze planowanie oraz sprawniejsze reagowanie na zmiany w otoczeniu. Wymagają one jednak dostępu do narzędzia, które pozwoli na sprawne korygowanie wielkości założonych w budżecie. Nasz autorski system to przede wszystkim oszczędność czasu i kosztów. Dzięki łatwemu dostępowi do wszystkich danych aktualizowanych na bieżąco, managerowie są w stanie wcześniej zareagować na zmieniające się wyniki. Dzięki odpowiednim działaniom, takim jak analiza i identyfikacja przyczyn, możemy zaobserwować wzrost sprzedaży przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów. Koszty wytworzenia można zaoszczędzić na etapie planowania receptur i zarządzania przezbrojeniami linii produkcyjnej, natomiast koszty finansowe dzięki bieżącemu monitoringowi zobowiązań i należności. Redukcji mogą ulec także koszty niewykorzystanych zasobów oraz poziom kapitału zaangażowanego w zapasy.
Zaawansowane funkcjonalności
System EURECA zapewnia sprawną integrację danych z wielu źródeł, czyli różnych dostępnych w danej firmie systemów informatycznych. Za jego pomocą można też efektywnie zarządzać rozbudowaną strukturą centrów kosztowych na zróżnicowanym poziomie dokładności. Dużą zaletą jest możliwość uwzględnienia wielu miar i przekrojów, języków czy przedziałów czasowych. EURECA zapewnia także dostęp do łatwych kalkulacji kosztowych czy opcji definiowania dowolnych metod alokacji kosztów. Oprogramowanie pozwala uzyskać informację zarządczą na czas i pomaga w kontrolowaniu budżetu, przez co stanowi idealne narzędzie przy realizacji procesów produkcyjnych. Za jego pomocą można łatwo dostosowywać raporty do standardów grupy, a także sprawnie przeprowadzić konsolidację budżetów cząstkowych. System zapewnia szybki dostęp do wielu praktycznych funkcjonalności, takich jak szacowanie rentowności produktu czy analizowanie stanów magazynowych.
Możliwości wykorzystania
W firmach produkcyjnych kluczowe znaczenie ma poprawne przeliczanie sporych ilości danych wejściowych mogących pochodzić z wielu różnych źródeł. Informacje te są następnie przekształcane w dane zarządcze pozwalające podejmować lepsze decyzje na wielu poziomach, np. maszyny, stanowiska, linii produkcyjnej, zmiany czy całego zakładu. Nasz system EURECA doskonale radzi sobie z obsługą takich procesów. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty oraz kontaktu z Controlling Systems.